معماری شبکه

انواع معماری شبکه :

1-   اترنت (  Ethernet)

2-   Token Ring

3-   FDDI

4-   Wireless

 

1- اترنت :

اترنت متداولترین معماری شبکه است که با استفاده از مجموعه ای از قوانین واستانداردها ، پیکربندی بستر شبکه و بالطبع نقل وانتقال داده ها در شبکه را  قانونمند میکند . به عبارت دیگر با ارائه یکسری از استانداردها و یکسری محدودیتها در بکارگیری تجهیزات ، اتصالات ، پهنای باند و ... . تمام اجزای شبکه را با هم همزمان میکند .

 

قوانین نامگذاری اترنت توسط مؤسسه IEEE :

 

مؤسسه IEEE  که یکی از مؤسسات بزرگ در خصوص استاندارد سازی تجهیزات و تکنولوژیها است ، استانداردهای شبکه را با  روش 802.X   نامگذاری می کند . به عنوان مثال این مؤسسه برای معماری شبکه اترنت ، استاندارد 802.3 را مشخص کرده است که تمام جزئیات مربوط به این معماری شبکه  در متن این استاندارد آورده شده است.

 اترنت اولین بار در سال 1970 و بر روی شبکه های محلی با تکنولوژی خطی تعریف شد ودرسال 1995 مؤسسه IEEE این معماری را با استاندارد 802.3  معرفی کرد . و لیکن از آن زمان تا کنون این معماری توسعه یافته و شامل خانواده ای از تکنولوژی های دیگر شده است و قابلیتهای زیادی به این معماری افزوده شده است . به همین ترتیب مؤ.سسه IEEE   نیز ضمیمه های جدیدی را برای 802.3 ارائه کرده است که این ضمیمه ها به صورت یک یا دو حرف تکمیلی است که در انتهای این استاندارد قید میشود .( 802.3U )

به عنوان مثال پهنای باند ارائه شده توسط اترنت در ابتدا ده مگابیت در ثانیه بود و برای کامپیوترهای شخصی دهه هشتاد که دارای سرعت پائین بودند ،‌ کافی بنظر می آمد ولی در اوایل سال 1990 که سرعت کامپیوترهای شخصی  و اندازه فایل ها افزایش یافت ،‌ مشکل پائین بودن سرعت انتقال داده بهتر نمایان شد . اکثر مشکلات فوق به کم بودن پهنای باند موجود مربوط می‌ گردید  . در سال 1995 ، موسسه IEEE ،‌استانداردی را برای اترنت با سرعت یکصد مگابیت در ثانیه معرفی نمود . این روال ادامه یافت و در سال های  1998 و 1999 استانداردهائی  برای گیگابیت نیز  ارائه  گردید .

تمامی استانداردهای ارائه شده با استاندارد اولیه اترنت سازگار می باشند . به عنوان مثال یک فریم اترنت می تواند از طریق یک کارت شبکه با کابل کواکسیال 10 مگابیت در ثانیه از یک کامپیوتر شخصی خارج و  بر روی یک لینک فیبر نوری اترنت ده گیگابیت در ثانیه ارسال  و در انتها به یک کارت شبکه با سرعت یکصد مگابیت در ثانیه برسد . تا زمانی که بسته اطلاعاتی بر روی شبکه های اترنت باقی است  در آن تغییری داده نخواهد شد . موضوع فوق وجود استعداد لازم برای رشد و گسترش اترنت را به خوبی نشان می دهد . بدین ترتیب امکان تغییر پهنای باند بدون ضرورت تغییر در تکنولوژی های اساسی اترنت همواره وجود خواهد داشت .

مفهوم پهنای باند ( Band Width ) :

 

در سیستم های انتقال آنالوگ پهنای باند به حد فاصل بین پایین ترین و بالاترین فرکانسی که یک رسانه میتواند از خود عبوردهد گفته میشود . (پهنای باند بر حسب فرکانس وبا واحد هرتز بیان میشود ) /    300HZ  -  3000HZ /

*درسیستم های انتقال دیجیتال .پهنای باند به ظرفیت انتقال اطلاعات گفته میشود وبا واحد bps (بیت در ثانیه ) سنجیده میشود . ( در مودم bps15 به معنی 5600 بیت در ثانیه انتقال میابد ).

ازعوامل موثر در پهتای باند .طول . قطروجنس کابل است .پهنای باند با طول کابل نسبت معکوس و با قطر کابل نسبت مستقیم دارد . یعنی هرچه طول کابل بیشتر شود پهنای باند کمتر شود وهر چه قطر کابل بیشتر شود پهنای باند نیز بیشتر است .

برای انتقال اطلاعات میتوان به دوروش از پهنای باند استفاده کرد :

1-تک باند (BaseBand)

2-باند پهن (BandBroad )

*در روش Base Band از تمام پهنای باند برای ارسال یا دریافت اطلاعات استفاده میشود . به این معنی که در روش تک باند رسانه در هر لحظه فقط میتواند یک سیگنال را از خود عبور دهد در نتیجه ارسال نوبتی میشود واطلاعات پشت سر هم و به صورت سریال ارسال میشوند . این روش انتقال دلیل بوجود آمدن مفهوم بسته (packet)است .در شبکه های محلی از این روش برای انتقال اطلاعات استفاده میشوندبدین ترتیب که از دو رشته کابل استفاده میشود که یکی برای ارسال ودیگری دریافت اطلاعات را انجام میدهد . اطلاعات بصورت بسته های مشخص پشت سر هم قرار میگیرند وارسال شده و دریافت میگردد. ( تمام سیستم های انتقال دیجیتال از روش Base Band  استفاده میکنند )(کابل هم محورUTP)

*در روش باند پهن . یک رسانه (کابل ) میتواند در آن واحد یک یا چند سیگنال را به طور همزمان عبور دهد . هر سیگنال به صورت جداگانه ارسال میشود و تداخل بین سیگنال هایی متفاوت به وجود نمی آید . از این روش در سیستم های انتقال آنالوگ استفاده میشود ورسانه میتواند در آن واحد سیگنالهای متفاوتی را با فرکانس های مختلف از خود عبور دهد . از این روش در شبکه تلویزیونهای کابلی و شبکه های WAN استفاده میگردد .( کابل هم محور - فیبرنوری ) .

*سرعت انتقال اطلاعات : مقدار اطلاعاتی که در واحد زمان توسط تجهیزات شبکه ارسال میشود گفته میشود (مثلا کارت شبکه mbps100 ) .

سرعت انتقال اطلاعات با پهنای باند رابطه مستقیم دارد . هر چه پهنای باند بیشتر شود سرعت انتقال اطلاعات نیز بیشتر میشود و بر عکس .

*نکته : پهنای باند . ظرفیت انتقال یک رسانه یا یک کابل است . در صورتی که سرعت انتقال . سرعت ارسال اطلاعات در واحد زمان است .

 

 

مفهوم سرعت انتقال :

 

تکنولوژیهای مختلف اترنت :

همانطور که پیشتر نیز گفته شد . معماری شبکه اترنت برای اولین بار در سال 1970 مطرح شد و طی سالیان بعد این معماری و استانداردهای آن توسعه یافته و با نامهای دیگری نامگذاری شدند . امروزه برای معماری اترنت ، تکنولوژی مختلفی مطرح شده است :

 

  • 10 BASE 2
  • 10 BASE 5
  • 10 BASE T
  • 10 BASE FL
  • 100 BASE X
  • 1000 BASE X
  • 1000 BASE T

 

/ 1 نظر / 286 بازدید
ali

با تشکر فراوان به دلیل کامل گفتن و ساده گفتن مطالب.