آموزش انتقال دامین و اکتیو دایرکتوری (قسمت دوم)


1-
بعد از اتمام مرحله 5 که دستور انتقالSchemaهستش در قسمتRunباید دستورات زیر تایپ شود:

Run : Regsvr32 schmmgmt.dll

اینم یه تایید هم میخواد که همه چیز تموم بشه.
بعد از اتمام کار باید هر دو سرور با هم ریست بشن.
بعد از بالا آمدن هر دو سیستم چک شود تا مشخص گردد که اینکار درست صورت گرفته یا نه .
بعد از بالا آمدن هر دو سرور ملاحظه شد که خودDNSنیز بهBمنتقل شده است .

2-
در اینجا لازمه که تمامی IP ها عوض بشوند . معمولا سرور دامین مثلا 192.168.10.1 میشود و بقیه در این رنج قرار میگیرند. حال که سرور ها تغییر کردن لازمه IP سرور B که مثلا 192.168.10.2 بود به 192.168.10.1 تغییر کنه .و A به 192.168.10.2

3-
حال نوبت میرسه به اینکه سرورAرو از شبکه خارج کنیم یعنی همDNS , ADرو از نصب خارج کنیم
برا اینکار لازمه که یه تیکی از روی سرورAبرداشته بشه .
به قسمتActive Directory Sites andServices. رفته
با کلیک بر رویServersو کلیک کردن بر روی نام دومین و انتخاب سرورAحتما اینو دقت کنید که سرورAرو انتخاب کنید .
بر رویNTDS Settingرفته و یهProp. بگیرید در تبGeneralاون تیک مربوط بهGlobal Catalogرو بردارید
دیگه این سیستم برا خارج شدن از مدار حاضر می شود. این کار رو میشه از رو سرور B نیز تست کرد که آیا اون تیک برداشته شده یا نه . کافیه همون مسیر رو در سرور B بروید . ملاحظه خواهد شد که تیک ندارد .

با اجرایDCpromoو انتخاب نکردن اونLast Domainهمه چیز پاک و بعد از ریست سیستمAفقط یه ویندوزی خالی خواهد داشت بدون هیچ گونه سرویسی.
ممکنه در هنگام کار با یه Error از برنامه خارج بشه که مهم نیست دوباره دستورDcpromoرو اجرا کنید که این بار بطور کامل اجرا خواهد شد.

دوستان سعی کردم در اینجا بطور کامل تمامی مطالب رو براتون شرح بدم اگه موردی نیازی به شرح بیشتر داشت بفرمایید تا تصحیح گردد .

 

آشنایی با ساختار اکتیو دایرکتوری

یک سرویس  دایرکتوری تقریبا مشابه یک دیتابیس است. در یک دایرکتوری اشیائی که به نوعی مرتبط اند، ذخیره می شوند و از طریق صفاتشان قابل دسترسی اند. در سرویس های مختلف و در سیستم عامل های مختلف، از یک سرویس دایرکتوری استفاده می شود. در سرویس دایرکتوری اطلاعات به صورت سلسه مراتبی نگه داری می شود همچنین سرویس دایرکتوری تمامی اطلاعات لازم را نگه داری می کند. با توجه به ارتباط میان اشیاء، دسترسی از طریق صفات و نگه داری تمامی اطلاعات لازم، مدیریت اطلاعات مرکزی و آسان تر می شود.

در شبکه های گوناگون همانند اینترنت، اشیاء مختلفی با استفاده از سرویس دایرکتوری نگه داری می شوند. سرویس هایی همانند فایل سرور ها و فکس سرور ها از دایرکتوری بهره می برند. اما عمکرد یک سرویس دایرکتوری در سرویس های مختلف، متفاوت است. با توجه به اهمیت این سرویس، باید مکانیسم های امنیتی و مدیریتی دیگر برای یکپارچگی و حفظ حریم خصوصی اتخاذ شود که در نتیجه باید از پروتکل ها و سرویس های جانبی دیگر نیز استفاده شود.

 

Active Directory Domain Service - AD DS :

سرویس دامین اکتیو دایرکتوری ، موجود در ویندوز نسخ سرور، شامل یک سرویس دایرکتوری است که اطلاعاتی همچون منابع و را ذخیره می کند. اشیاء مختلفی در اکتیو دایرکتوری ذخیره می شود که به صورت اشیائی متفاوت سازمان می یابد. هر شیئ مجموعه مجزایی از صفات است که اشیائی از شبکه را مشخص می کند. به عنوان مثال یک User Account می تواند شامل ویژگی هایی همچون نام، نام خانوادگی و نام Logon باشد. در حالی که یک ComputerAccount شامل ویژگی های همچون نام و مشخصات می تواند باشد. بنابراین ضمن تفاوت اشیاء ویژگی ها متفاوت است و مشخص کننده اشیاء مختلفی از شبکه هستند. با بیان دقیق تر می توان گفت : هر داده ای که در Active Directory ذخیره می شود، به صورت اشیائی متمایز و دارای صفاتی جداگانه ذخیره می شود. برخی اشیاء خود می توانند شامل اشیائی دیگر باشند که با آنها Container گفته می شود به عنوان مثال یک دامین، یک Container است که خود شامل اشیائی دیگر همانند کامپیوتر ها یا کاربران می تواند باشد.

 

 

/ 2 نظر / 286 بازدید
حاجیپور

سلام .. مطلبی که گذاشتین خیلی خوب و کاربردیه.. تشکر میکنم.. ان شاالله که باز هم از این مطالب توی وبلاگتون بذارین.. امکانش هست این مقاله رو توی سایت iransec.ir بذاریم؟

حدیث

خیلی خوب بود ممنونم از بیان ساده